Firemní dovolená 23.7. - 25.7. 2024

Poradna

Co je teplota světla?
Teplota světla se udává v Kelvinech (K), v rozmezí cca 2800 až 6500. Denní světlo venku má přibližně 5000 K, čím menší hodnota, tým je barva světla žlutější (teplejší). Například svíčka má cca 2000 K. Teplé světlo (kolem 3000 K) se hodí hlavně do ložnic, obýváku, dětských pokojů nebo do místností k relaxování. Čistě bílé světlo (6000 K a výš) se hodí spíše na pracoviště a na aktivní místa, kde je potřeba mít dobře nasvíceno (koupelna, kuchyňská linka, dílna…). Spousta moderních LED svítidel má nastavitelnou barevnou teplotu, čímž jsou velice univerzální na použití.
Jak zjistit výkon LED svítidla?

Nejčastěji používaná halogenová žárovka 60 W, má svítivost cca 700 lm. LED žárovka nebo integrovaný LED světelný zdroj na podobnou svítivost potřebuje pouze kolem 8 W, protože je mnohem efektivnější a úspornější. V tabulce jsou hodnoty ekvivalentních halogenových žárovek ve srovnání s LED světelnými zdroji.

Přesný výkon LED zdroje ovšem určuje více faktorů (například barva světla), hodnoty třeba brát jen jako přibližné:

Halogen

Svítivost

LED

40 W

450 lm

5 W

60 W

700 lm

8 W

75 W

900 lm

10 W

100 W

1100 lm

12 W

Jakou má výhodu technologie LED?

Světlo emitující diody (LED) mají ohromnou životnost (20.000 hodin svícení a více) takže vydrží bez výměny 10 až 20 let běžného užívaní. Jsou mnohem úspornější než halogenové zdroje, neprodukují nadbytečné teplo a při koupi si můžete vybrat i barevnou teplotu podle toho, do které místnosti budou svítidla umístněná.

LED žárovky se vyrábějí i v nejčastěji používaných paticích na žárovky (E27, E14, GU10 atd.), takže je bez problémů můžete použít i ve starších svítidlech.

Co znamenaná IP certifikace?

IP certifikát se skládá ze zkratky IP a dvouciferného čísla. První cifra udává bezpečnost proti vniknutí cizích těles a druhá odolnost proti vniknutí kapalin. Čím větší čísla jsou, tým odolnější svítidlo je.

Ve zkratce, u venkovních svítidel, která jsou trvale umístněná ve venkovním prostředí se doporučuje stupeň krytí alespoň IP44. Vyšší hodnocení je samozřejmě ještě lepší. V horských oblastech, která jsou klimaticky mnohem náročnější se lepší certifikace (např. IP65) určitě hodí.

U koupelnových svítidel záleží, kde budou umístněná. U stropních svítidel vzdálenějších od vodných zdrojů, stačí certifikace IP21, u osvětlení přímo nad sprchou (u stropu) nebo vanou je potřebný IP65. Nástěnná svítidla u zrcadel si většinou vystačí s IP44. Stupeň krytí také definuje norma ČSN. Určitě je ale potřeba, aby montáž a krytí svítidel v koupelně určoval odborník.

IP certs

Patice žárovek

E27 – nejznámější standard žárovek, jak ho všichni známe už 100 let. E27 je zároveň i průměr závitu v mm. Žárovky na tuto patici se vyrábějí v nepřeberném množství typů, výkonů a barev jak halogenových, tak s LED zdroji. Není problém do jakéhokoliv staršího svítidla s paticí E27 namontovat moderní LED žárovku téhož standardu. V poslední době jsou moderní LED filamentové žárovky, které evokují rozžhavená vlákna archaických žárovek z daleké minulosti. Skvěle tak doplňují dizajn současných svítidel v retro duchu.

E14 – je zmenšený klasický závit (miňonka, průměr 14 mm). Nejčastěji se používá v lustrech, nebo malých svítidlech a lampičkách na uchycení. Můžou mít tvar baněk nebo svíček (hlavně u lustrů). Také pro tento typ závitu se vyrábějí jak halogenové, tak LED žárovky v různých typech.

GU10 – je spjata hlavně s nejčastěji používanými halogenovými zdroji (malé paraboly), nemá závit, ale 2 výstupky (10 mm od sebe), které se zacvaknou do patice. Také pro tento standard se vyrábějí LED zdroje v různých provedeních – jak výkonu, barvy světla, tak i jeho směrování. Nejčastěji se používají u podhledových bodových svítidel, nebo u větších stropních svítidel (ve větším počtu). Někdy jsou k nalezení i u stolních lamp.

G9 – malá žárovka s roztečí kontaktů 9 mm, pouze se zasune do patice, vyrábí se především v LED provedení. Používá se často ve větších svítidlech (s více paticemi) nebo venkovních a koupelnových svítidlech.

G4 – jedna z nejmenších patic, podobně jako G9 se pouze zasune do patice, používá se hlavně ve svítidlech, kde je potřeba malých bodových světelných zdrojů.

Co znamená, že svítidlo má integrovaný LED světelný zdroj?
U svítidel s integrovaným světelným zdrojem je LED zdroj již samotnou součástí svítidla při koupi. Není třeba už nic dokupovat, svítidlo je kompletně připraveno k užívání. Zdroj je plně optimalizován pro použití v daném svítidle a není možné ho nahradit jiným typem. Jelikož životnost takových zdrojů je minimálně 20 tisíc hodin svícení a více, není třeba výměnu řešit. Při každodenním používaní vydrží i 30 let. Zároveň jsou svítidla velmi úsporná a světlo je rovnoměrně rozptýleno přes difuzor, takže jsou šetrná k očím.